Els partits del 29N

Què en pensen els partits

Què respondrien PSC, ERC, Junts, Comuns, PP i Vox a les preguntes de vota.cat, segons els seus vots i programes, amb les fonts.

Al final del test, vota.cat et diu a quin partit t’assembles més. Per saber-ho, hem fet que cada partit «respongui» les mateixes preguntes, segons el que ha votat, ha promès i ha fet. És la nostra lectura del seu historial: cada resposta porta els fets i les fonts. Si hi trobes un error, escriu-nos i ho corregirem.

Hi ha els sis partits que es presenten a Catalunya el 29 de novembre. La CUP i Aliança Catalana no s’hi presenten.

Cada partit, al seu mapa

Un mapa per partit: les seves respostes a les 24 preguntes, tema per tema. Al cercle de dins, el més espanyol (0); a la vora, el més català (100). El número és la seva nota: la mitjana de tots els eixos.

  • Junts 93
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix
  • ERC 86
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix
  • Comuns 71
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix
  • PSC 49
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix
  • PP 21
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix
  • Vox 11
    TerritoriDinersLlenguaSocialDretsCompleix

«Compleix amb Catalunya» és la nostra opinió: el que cada partit fa per Catalunya, comparat amb el que diu. Compta com els altres eixos. Per què, a cada partit.

Les xifres dels mapes
JuntsERCComunsPSCPPVox
Nota938671492111
Territori100100694460
Diners969683673838
Llengua1001009580300
Social i habitatge889481563131
Drets i llibertats10010010050200
Compleix amb Catalunya75250000

PSC

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Molt en desacord

    El 9-10-2025 el PSC va votar al Parlament contra el punt que plantejava negociar un referèndum d’autodeterminació. Junts, ERC, Comuns i CUP hi van votar a favor.

    Fonts: NacióDigital, 9-10-2025

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: Molt d’acord

    El 10-1-2024 el PSOE va votar contra l’esmena de Vox que volia il·legalitzar partits independentistes. El 20-2-2024 va rebutjar al Congrés una llei de Vox amb el mateix objectiu.

    Fonts: Orain (EITB), 10-1-2024 · Onda Vasca, 20-2-2024

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: D’acord

    El govern de Sánchez va portar al Constitucional una resolució del Parlament de l’11-10-2018 que reprovava el rei. El TC en va declarar nuls dos punts el 17-7-2019.

    Fonts: BOE (STC 98/2019), 12-8-2019 · NacióDigital, 11-10-2018

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Sense opinió

    El 9-10-2025 el PSC va votar al Parlament contra negociar un referèndum i no va donar suport al concert econòmic. Els socialistes defensen el desplegament de l’Estatut del 2006 i l’autogovern.

    Fonts: NacióDigital, 9-10-2025

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: En desacord

    El 27-2-2026 el Govern Illa va xifrar el dèficit fiscal del 2022 en 21.092 milions, el 8,2% del PIB. Illa defensa l’ordinalitat i diu que compleix el pacte de finançament amb ERC.

    Fonts: 3Cat, 27-2-2026 · Europa Press (Infobae), 3-8-2025

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: En desacord

    El 24-1-2026, després d’un matí de servei caòtic, el Govern Illa va demanar a Renfe i Adif la suspensió total del servei i que fos gratuït fins a recuperar la normalitat.

    Fonts: NacióDigital, 24-1-2026

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: En desacord

    El pacte d’investidura PSC-ERC preveu un consorci contra la «baixa execució de les inversions» de l’Estat. El 19-11-2025 Illa va prometre «avenços tangibles»; el grup de treball no s’havia reunit.

    Fonts: NacióDigital, 19-11-2025

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: En desacord

    El 31-7-2025 el pla de l’Agència Tributària del Govern Illa va ajornar més enllà del 2028 la recaptació de tot l’IRPF, que el pacte d’investidura PSC-ERC fixava per al 2026.

    Fonts: NacióDigital, 31-7-2025 · Europa Press (Infobae), 3-8-2025

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: D’acord

    El 20-11-2025 el ministre de Transports, Óscar Puente, va prometre el corredor mediterrani per al 2027. El 29-8-2026 el comissionat estatal del corredor, Joan Calabuig, apuntava al 2028.

    Fonts: 3Cat, 20-11-2025 · elDiario.es, 29-8-2026

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: En desacord

    El 3-8-2025 Illa va acusar Madrid de fer dúmping fiscal amb rebaixes d’impostos i va demanar una norma mínima comuna per frenar la competència fiscal entre comunitats.

    Fonts: Europa Press (Infobae), 3-8-2025

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: D’acord

    El 13-5-2025 el Govern Illa va signar el Pacte Nacional per la Llengua, que vol el català plenament oficial també a la sanitat. El setembre del 2026, Plataforma per la Llengua deia que no funcionava.

    Fonts: 3Cat, 13-5-2025 · 3Cat, 8-9-2026

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: D’acord

    El 30-11-2021 el govern de Sánchez va admetre que la quota del 6% de català no obligaria Netflix, HBO ni Amazon Prime. El 15-12-2021 la va pactar amb ERC a la llei de l’audiovisual.

    Fonts: 3Cat, 30-11-2021 · 3Cat, 15-12-2021

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: Molt en desacord

    El 22-9-2026 el govern espanyol va tornar a defensar l’oficialitat del català al Consell d’Afers Generals de la UE. El 19-9-2025 Illa va acusar el PP de fer «trucades» per frenar-la.

    Fonts: NacióDigital, 22-9-2026 · 3Cat, 19-9-2025

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: D’acord

    El 30-4-2026 el PSC va votar al Parlament que el català sigui requisit, i no mèrit, per treballar a la justícia. El 9-4-2026 el Govern Illa i el CGPJ van pactar cursos de català per a jutges.

    Fonts: Diari de Tarragona (ACN), 30-4-2026 · 3Cat, 9-4-2026

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: En desacord

    El juny del 2022 el PSC va votar la llei que no fixa percentatges de llengua a l’escola. El 10-9-2025 Illa va anunciar que recorreria la sentència del TSJC contra el decret del català a l’escola.

    Fonts: Diari de Tarragona (EFE), 18-3-2025 · NacióDigital, 10-9-2025

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Sense opinió

    El 9-9-2020 el PSC va votar contra la llei catalana que limitava el preu del lloguer. El 18-12-2025 va votar la reforma que aplica el topall estatal també als lloguers de temporada.

    Fonts: betevé, 9-9-2020 · 3Cat, 18-12-2025

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2-11-2025 la líder del PSOE valencià, Diana Morant, va dir que Mazón havia de dimitir: «hay tantos motivos de dimisión desde hace tanto tiempo».

    Fonts: elDiario.es, 2-11-2025

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: Sense opinió

    El juliol del 2026 Illa va dir que l’exclusió del 23,2% dels alumnes de PISA era una «qüestió tècnica», sense «cap altra consideració», i va descartar destituir la consellera Niubó.

    Fonts: 3Cat, 26-7-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: En desacord

    El 13-5-2026 el PSOE va votar amb PP i Vox al Senat contra la moció d’ERC per un salari mínim català de 1.460 €. La senadora del PSC Abigail Garrido hi va defensar el govern Sánchez.

    Fonts: Demòcrata, 13-5-2026 · La Mañana, 14-5-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: En desacord

    El 3-5-2022 el PSOE va votar amb PP, Vox i Cs contra investigar l’espionatge amb Pegasus al Congrés. Després va pactar amb ERC una comissió que el febrer del 2026 seguia aturada.

    Fonts: 3Cat, 3-5-2022 · NacióDigital, 2-2-2026

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt d’acord

    L’11-10-2018 el govern de Sánchez va anunciar accions legals contra la resolució del Parlament per abolir la monarquia. El 2020 el PSC va votar contra la que deia que Catalunya no vol rei.

    Fonts: NacióDigital, 11-10-2018 · 3Cat, 7-8-2020

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: D’acord

    El 15-6-2026 el PSOE va pactar amb Sumar treure del Codi Penal les injúries a la Corona. La reforma, admesa a tràmit el 2023, estava congelada perquè el PSOE no la considerava prioritària.

    Fonts: elDiario.es, 15-6-2026

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: En desacord

    El juny del 2021 el govern del PSOE va indultar els nou presos del procés, Cuixart i Sànchez inclosos. El 30-5-2024 el PSOE va votar a favor de la llei d’amnistia al Congrés.

    Fonts: 3Cat, 21-6-2021 · 3Cat, 30-5-2024

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: D’acord

    El 22-7-2025 el govern de Sánchez va aprovar la llei d’informació classificada: els documents d’alt secret es desclassificarien als 45 anys. Ha caducat al Congrés sense aprovar-se.

    Fonts: La Moncloa, 22-7-2025 · Congrés dels Diputats, 20-10-2026

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 0

    El pacte d’investidura d’Illa (2024) prometia que la Generalitat recaptaria tot l’IRPF el 2026. El seu Govern ho ha ajornat com a mínim al 2028.

    Fonts: NacióDigital, 31-7-2025

ERC

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Molt d’acord

    El 28-1-2023 el congrés d’ERC va aprovar un full de ruta que proposa un referèndum inspirat en la via Montenegro. El 6-10-2026 Junqueras va dir: «Recuperar el dret a decidir és el següent pas».

    Fonts: NacióDigital, 28-1-2023 · NacióDigital, 6-10-2026

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: Molt d’acord

    El 21-11-2023 va votar al Senat contra la moció de Vox que demanava il·legalitzar ERC i Junts. Va caure per 257 vots a 3.

    Fonts: NacióDigital, 21-11-2023

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: Molt en desacord

    Va votar lleis del Parlament que el Constitucional ha anul·lat en part per recursos del PP: el topall al lloguer (2020, tombat el 2022) i la llei d’emergència habitacional (2022, retallada el 2024).

    Fonts: 3Cat, 10-3-2022 · 3Cat, 9-10-2024

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Molt en desacord

    El 3-10-2026 va reclamar a Sánchez el nou finançament, la condonació del deute i el traspàs de Rodalies «a mans catalanes». El 19-10-2026 va dir que serà «mur de contenció» davant Feijóo.

    Fonts: NacióDigital, 3-10-2026 · NacióDigital, 19-10-2026

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2024 va pactar amb el PSC un finançament singular i va votar al Parlament la proposta de concert econòmic de Junts. El 8-1-2026 va pactar amb Sánchez un model amb ordinalitat i 4.700 milions més.

    Fonts: NacióDigital, 11-10-2024 · NacióDigital, 8-1-2026

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2023 va pactar amb el PSOE el traspàs de Rodalies. El 29-1-2026, per la crisi de Rodalies, va demanar dimissions al Govern espanyol en una compareixença del ministre Puente al Senat.

    Fonts: 3Cat, 3-11-2023 · NacióDigital, 29-1-2026

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2026 va exigir un consorci per obligar l’Estat a executar les inversions pressupostades a Catalunya. L’acord, presentat el 20-4-2026, segueix la proposta que ERC havia portat al Congrés.

    Fonts: 3Cat, 18-2-2026 · NacióDigital, 19-4-2026

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: D’acord

    El 2024 va pactar amb el PSC que la Generalitat recaptés l’IRPF el 2026. El setembre del 2025 va admetre que no es compliria i va portar una llei al Congrés per fer-ho possible; el febrer del 2026 la va retirar.

    Fonts: NacióDigital, 7-9-2025 · NacióDigital, 13-2-2026

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2016 Rufián va retreure a la dreta i l’esquerra espanyoles que ignoressin el corredor mediterrani. El 2017 ERC va esmenar al Senat una moció del PSOE que prioritzava el ramal central.

    Fonts: betevé, 15-6-2016 · Valencia Plaza, 26-4-2017

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2020, en l’acord de pressupostos, va pactar amb el Govern espanyol estudiar com acabar amb el dúmping fiscal d’algunes comunitats. El 8-1-2026 va pactar un finançament amb ordinalitat.

    Fonts: 3Cat, 26-11-2020 · NacióDigital, 8-1-2026

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: Molt d’acord

    El 5-8-2024 el Govern d’Aragonès (ERC) va presentar un pla per garantir el català a la sanitat pública. El 12-3-2026 va votar al Parlament exigir el B2 de català als sanitaris al cap d’un any.

    Fonts: Govern de Catalunya, 5-8-2024 · El Món, 12-3-2026

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: Molt d’acord

    El 23-11-2021 va pactar amb el PSOE quotes de català a les plataformes a canvi dels pressupostos. Quan l’Estat va admetre que Netflix i HBO en quedaven fora, va amenaçar de tombar-los.

    Fonts: 3Cat, 23-11-2021 · 3Cat, 30-11-2021

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: Molt en desacord

    El 27-5-2025 va culpar el PSOE de l’ajornament de la votació a la UE, i Junqueras va dir que el català «serà oficial a Europa malgrat les traves» del PP i l’extrema dreta europea.

    Fonts: VilaWeb, 27-5-2025

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2-12-2021 va votar al Parlament exigir al Consell General del Poder Judicial que el català sigui requisit, i no només mèrit, per ocupar places de la justícia a Catalunya.

    Fonts: Que.es, 2-12-2021

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2022 va votar la llei del català a l’escola i el Govern, amb ERC a Educació, va fer un decret; el TSJC va dir que tots dos impedien el 25%. A Feijóo, el 19-10-2026: «Que no es faci il·lusions».

    Fonts: 3Cat, 4-7-2022 · NacióDigital, 19-10-2026

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2020 va votar el topall català al lloguer i un diputat seu va demanar a l’Estat: «No la portin al Constitucional». El 18-12-2025 va aprovar la llei que topa el lloguer de temporada.

    Fonts: betevé, 9-9-2020 · NacióDigital, 18-12-2025

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: Molt en desacord

    El 17-11-2025, a la comissió de la DANA del Congrés, Rufián (ERC) va retreure a Mazón on era aquella tarda: «Se lo digo yo, en El Ventorro».

    Fonts: Público, 17-11-2025

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: En desacord

    Al juliol del 2026 ERC va qüestionar que ningú detectés l’error de PISA i va dir que no acceptaria que la culpa recaigués en els docents. Va demanar, amb altres grups, que Illa comparegués.

    Fonts: 3Cat, 27-7-2026 · NacióDigital, 8-9-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: Molt d’acord

    El 13-5-2026 PP, PSOE, Vox i UPN van tombar al Senat la seva moció per apujar el salari mínim a Catalunya fins a 1.460 €. El salari mínim català és una reivindicació d’ERC.

    Fonts: Demòcrata, 13-5-2026 · NacióDigital, 30-1-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2022 Aragonès (ERC), espiat amb Pegasus, va presentar una querella per l’espionatge. El 13-12-2023 la va ratificar davant el jutge i va exigir desclassificar els documents del cas.

    Fonts: 3Cat, 5-7-2022 · 3Cat, 13-12-2023

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2021 va presentar al Congrés una moció per eliminar la inviolabilitat del rei, tombada per PSOE, PP, Cs i Vox. El 2023 no va anar a la jura de la Constitució de la princesa Leonor.

    Fonts: 3Cat, 25-2-2021 · Moncloa.com, 22-10-2023

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2020 PSOE, PP, Cs i Vox van tombar al Congrés la seva llei per despenalitzar les injúries a la Corona. El 25-5-2022 el Senat va admetre a tràmit una proposta seva i de Bildu amb el mateix fi.

    Fonts: 3Cat, 28-10-2020 · El Salto, 26-5-2022

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: Molt en desacord

    La derogació de la sedició (2022) va ser fruit d’un acord del Govern espanyol amb ERC, que hi va veure un pas per «acabar amb la repressió política». El 2024 va votar la llei d’amnistia.

    Fonts: NacióDigital, 10-11-2022 · 3Cat, 30-5-2024

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: Molt d’acord

    El 23-6-2020 va donar suport a tramitar la llei del PNB perquè els secrets oficials es desclassifiquin als 25 anys com a màxim. El 2023 Aragonès va exigir desclassificar els papers de Pegasus.

    Fonts: Moncloa.com, 23-6-2020 · 3Cat, 13-12-2023

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 25

    Amb els seus vots, el Congrés va aprovar l’amnistia (30-5-2024). Però va investir Sánchez el 2023 i Illa el 2024 a canvi de promeses que són al calaix: l’IRPF del 2026, ajornat com a mínim al 2028, i el finançament nou, que ha decaigut amb la dissolució de les Corts. Diu molt, i a l’hora de la veritat fa costat al PSOE.

    Fonts: Maldita, 30-5-2024 · NacióDigital, 31-7-2025 · NacióDigital, 5-10-2026

Junts

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Molt d’acord

    En l’acord amb el PSOE del 9-11-2023, Junts es compromet a proposar un referèndum d’autodeterminació per la via de l’article 92 de la Constitució.

    Fonts: 3Cat, 9-11-2023 · NacióDigital, 23-5-2024

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: Molt d’acord

    El 21-11-2023 va votar al Senat contra una moció de Vox que demanava il·legalitzar ERC i Junts. La moció va caure amb 257 vots en contra i 3 a favor.

    Fonts: NacióDigital, 21-11-2023

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: Molt en desacord

    El 26-11-2019 va votar al Parlament el «rebuig» a la suspensió d’una resolució pel Constitucional. El 2024 es va comprometre a comptar els vots de Puigdemont i Puig malgrat el TC.

    Fonts: 3Cat, 26-11-2019 · NacióDigital, 7-6-2024

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Molt en desacord

    El 17-10-2026, Míriam Nogueras va dir que Catalunya no pot seguir suportant les «muy malas decisiones» que es prenen a Madrid. Junts defensa la independència.

    Fonts: Demòcrata, 17-10-2026 · 3Cat, 7-5-2024

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: Molt en desacord

    El 7-1-2026, Míriam Nogueras va defensar el concert econòmic, fora del règim comú, com a «única eina per acabar amb el dèficit fiscal» i va exigir publicar les balances fiscals.

    Fonts: NacióDigital, 7-1-2026

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: Molt en desacord

    El 29-1-2026, al Senat, el senador de Junts Eduard Pujol va demanar la dimissió del ministre Óscar Puente per la crisi de Rodalies i va dir que Catalunya està «col·lapsada».

    Fonts: NacióDigital, 29-1-2026 · NacióDigital, 22-1-2026

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: Molt en desacord

    El juliol del 2024 va fer públic que el 2023 l’Estat només va executar el 45% de la inversió pressupostada a Catalunya i en va denunciar la baixa execució.

    Fonts: 3Cat, 24-7-2024 · NacióDigital, 11-11-2025

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2025 va dir que la proposta perquè la Generalitat reculli l’IRPF «era el mínim dels mínims» i va criticar que s’ajornés. El 2026 reclamava el concert econòmic, fora del règim comú.

    Fonts: NacióDigital, 11-11-2025 · NacióDigital, 7-1-2026

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: Molt d’acord

    El 23-6-2021 el Senat va aprovar una moció de Junts per reclamar al Govern espanyol «un impuls» a les obres del corredor mediterrani.

    Fonts: Reusdigital, 23-6-2021

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: En desacord

    El 15-4-2026 va dir que el dèficit fiscal fa de Catalunya un «infern fiscal» i va proposar abaixar l’IRPF i bonificar el 99% de l’impost de successions, com ja havia demanat al Congrés el 2025.

    Fonts: NacióDigital, 15-4-2026 · NacióDigital, 26-6-2025

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: Molt d’acord

    El 8-10-2026 el Parlament va aprovar una moció de Junts perquè el Govern faci respectar la legislació lingüística a tots els departaments. Junts hi va citar 360 queixes a la sanitat el 2025.

    Fonts: El Nacional, 8-10-2026 · Junts, 8-10-2026

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2021 va presentar al Parlament una llei per garantir més oferta en català a Netflix, HBO o Amazon Prime, i va demanar que la quota del 6% inclogués les plataformes internacionals.

    Fonts: NacióDigital, 23-9-2021 · 3Cat, 1-12-2021

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: Molt en desacord

    El 17-8-2023 va votar la Mesa del Congrés a canvi, entre d’altres, que el govern espanyol demanés l’oficialitat del català a la UE. El 18-4-2025 va donar dos mesos al PSOE per complir-ho.

    Fonts: 3Cat, 17-8-2023 · NacióDigital, 18-4-2025

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: Molt d’acord

    El 12-12-2024 va votar al Parlament que el català sigui un requisit, i no un mèrit, per treballar a la justícia a Catalunya, també per a jutges i fiscals.

    Fonts: El Nacional, 12-12-2024

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: Molt en desacord

    El 8-6-2022 va votar al Parlament la llei del català a l’escola, contra el 25% de castellà imposat pel TSJC. El 2026 va qualificar una decisió del Suprem de «nova sentència contra el català».

    Fonts: 3Cat, 8-6-2022 · El Nacional, 13-7-2026

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Sense opinió

    El 2024 va demanar que el Parlament constatés que les competències d’habitatge són «exclusives» de la Generalitat. El 18-12-2025 hi va votar contra el topall al lloguer de temporada.

    Fonts: NacióDigital, 9-10-2024 · NacióDigital, 18-12-2025

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: Molt en desacord

    El 27-11-2024, al Congrés, Míriam Nogueras va demanar la dimissió de Carlos Mazón per la gestió «pèssima» de la DANA: «no hauria de continuar ni un minut més al càrrec».

    Fonts: El Nacional, 27-11-2024 · El Nacional, 30-1-2025

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: Molt en desacord

    El juliol del 2026 va atribuir l’error de PISA a la «incompetència» del Govern i, amb el PP, en va demanar explicacions a la consellera Niubó. A l’agost en va tornar a demanar la compareixença.

    Fonts: 3Cat, 26-7-2026 · 3Cat, 31-8-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: Molt d’acord

    L’1-5-2025 va reclamar la competència sobre l’SMI i un salari mínim català d’uns 1.360 €. El 13-5-2026 es va abstenir al Senat en la proposta d’ERC de pujar-lo a 1.460 €.

    Fonts: NacióDigital, 1-5-2025 · Demòcrata, 13-5-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: Molt d’acord

    Dirigents de Junts són entre els espiats amb Pegasus. El 2023 va demanar al Parlament la compareixença de Sánchez i del CNI, i el 2026 volia reactivar la investigació al Congrés.

    Fonts: 3Cat, 20-1-2023 · NacióDigital, 2-2-2026

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt en desacord

    El 7-8-2020 va votar al Parlament, amb ERC i la CUP, que l’única opció «per superar el règim monàrquic» és la república. El 29-11-2023 no va anar a l’obertura de la legislatura amb el rei.

    Fonts: 3Cat, 7-8-2020 · 3Cat, 29-11-2023

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: Molt d’acord

    Va votar a favor de treure del Codi Penal les injúries a la Corona al Congrés, el 2020, i al Senat, el 2022.

    Fonts: 3Cat, 28-10-2020 · El Salto, 26-5-2022

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: Molt en desacord

    El 30-5-2024 va votar a favor de la llei d’amnistia per als encausats pel procés. Jordi Sànchez, un dels dos condemnats a nou anys, va ser el seu secretari general fins al 2022.

    Fonts: 3Cat, 29-5-2024 · 3Cat, 2-4-2022

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2025 preparava una esmena a la totalitat a la llei del govern espanyol (secrets oberts als 45-60 anys) i donaria suport a la del PNB (25). Va demanar desclassificar els tractes del CNI amb l’imam de Ripoll.

    Fonts: 3Cat, 20-11-2025 · NacióDigital, 21-10-2025

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 75

    Va investir Sánchez el 2023 a canvi de l’amnistia, que el Congrés va aprovar el 30-5-2024.

    Fonts: Maldita, 30-5-2024

Comuns

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Sense opinió

    El 9-10-2025 van votar al Parlament a favor d’un referèndum d’autodeterminació. Però el 29-9-2023 hi van votar en contra d’una resolució per no investir cap govern espanyol que no es comprometés a treballar per fer-lo, i el 18-2-2021, al Congrés, el grup d’Unidas Podemos, on eren els comuns, es va abstenir en una moció d’ERC per negociar-lo.

    Fonts: NacióDigital, 9-10-2025 · Vozpópuli, 29-9-2023 · Público, 18-2-2021

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2023 Pisarello (Comuns) va qualificar d’«aberración política» la proposta de Vox d’il·legalitzar partits independentistes. El 20-2-2024 Sumar s’hi va oposar al Congrés.

    Fonts: Menorca.info, 21-11-2023 · Onda Vasca, 20-2-2024

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: En desacord

    Van votar la llei catalana d’habitatge del 2022 que el TC va tombar en part el 2024. El 2025 Albiach no descartava desobeir una sentència del TC contra l’escola catalana.

    Fonts: 3Cat, 9-10-2024 · NacióDigital, 23-4-2025

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Sense opinió

    El 2021 Albiach proposava blindar l’autogovern i una addicional a la Constitució que reconegui la nacionalitat de Catalunya. Però el 12-10-2026 van acordar amb Sumar, Más Madrid i IU proposar Ada Colau per presidir el govern espanyol.

    Fonts: NacióDigital, 3-2-2021 · Infobae, 12-10-2026

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: En desacord

    El 2021 Albiach deia que el sistema de finançament «és injust i ens perjudica» i volia una hisenda pròpia amb solidaritat i ordinalitat. El 2025 exigien que el nou model fos singular.

    Fonts: NacióDigital, 3-2-2021 · NacióDigital, 18-11-2025

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2025 van culpar els governs del PP i el PSOE de la crisi de Rodalies. El 28-1-2026 deien que Govern i ministeri hi responien «tarde, mal e insuficientemente».

    Fonts: 3Cat, 25-3-2025 · Europa Press (Última Hora), 28-1-2026

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: En desacord

    El 2025 van atribuir la crisi de Rodalies als governs del PP i el PSOE, que van prioritzar l’alta velocitat. El 2026 demanaven que la Generalitat pogués planificar i executar obra a Rodalies.

    Fonts: 3Cat, 25-3-2025 · NacióDigital, 9-2-2026

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: Sense opinió

    El 2024 proposaven una agència tributària catalana consorciada amb l’estatal i van demanar temps a ERC per concretar el finançament. No hem trobat cap posició seva sobre l’ajornament de l’IRPF.

    Fonts: Europa Press (Última Hora), 31-3-2024 · NacióDigital, 22-7-2024

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2017 BComú va proposar fer front comú amb València pel corredor mediterrani. El juliol del 2025 van fer aprovar al Parlament un pla ferroviari que inclou potenciar-lo.

    Fonts: Valencia Plaza (EFE), 23-11-2017 · Ebre Digital, 18-7-2025

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2021 Albiach deia que no hi pot haver solidaritat amb territoris que fan dúmping fiscal. El 2024 retreia a Madrid i Andalusia que donen privilegis als més rics i demanen més finançament.

    Fonts: NacióDigital, 3-2-2021 · Europa Press (Última Hora), 4-9-2024

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: D’acord

    El 13-5-2025 van signar el Pacte Nacional per la Llengua, que vol el català plenament oficial també a la sanitat. En salut, però, no preveu cap mesura concreta per fer complir la llei.

    Fonts: NacióDigital, 13-5-2025 · 3Cat, 13-5-2025

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2021, Unidas Podemos (amb els Comuns) va demanar una quota del 7,5% en llengües cooficials a la llei audiovisual i buscava una via legal per obligar-hi les plataformes amb seu fora d’Espanya.

    Fonts: Ara, 1-12-2021 · 3Cat, 1-12-2021

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2024 Asens, cap de llista dels Comuns a les europees, situava com a clau l’oficialitat del català a la UE, i el programa de Sumar deia que l’«exigirà» per a totes les llengües cooficials.

    Fonts: NacióDigital, 29-2-2024 · NacióDigital, 29-5-2024

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: Molt d’acord

    El novembre del 2025 els Comuns i sis partits més van presentar al Congrés una llei per exigir als jutges que acreditin el català, el basc o el gallec allà on exerceixin.

    Fonts: Público, 21-11-2025

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: Molt en desacord

    El 23-4-2025 Albiach no descartava desobeir una sentència del TC contra l’escola catalana: «En la defensa de la nostra llengua tot s’hi val». El maig van signar el Pacte Nacional per la Llengua.

    Fonts: NacióDigital, 23-4-2025 · NacióDigital, 13-5-2025

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2020 van votar la llei catalana que limitava el preu del lloguer. Quan el TC la va tombar (2022), BComú va acusar el PP de «judicialitzar tot allò que no pot guanyar amb política».

    Fonts: 3Cat, 10-3-2022 · 3Cat, 9-10-2024

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: Molt en desacord

    L’11-11-2024 Sumar va exigir que Mazón dimitís o fos cessat per la seva gestió de la DANA, i va dir que, si no plegava, el PP «tiene que señalarle la puerta de salida».

    Fonts: Europa Press (Infobae), 11-11-2024

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: Molt en desacord

    El 23-9-2026 Albiach va dir a Illa que la responsabilitat per PISA «és política», li va preguntar per què ho va amagar i va dir que el pacte educatiu no pot ser «l’excusa per salvar Niubó».

    Fonts: NacióDigital, 23-9-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: En desacord

    El 30-1-2026 la ministra de Treball, Yolanda Díaz (Sumar), va rebutjar un salari mínim diferent per comunitats: el defensa com a eina d’igualació a tot l’Estat.

    Fonts: NacióDigital, 30-1-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: Molt d’acord

    El 3-5-2022, Unidas Podemos (amb els Comuns) demanava una comissió d’investigació sobre Pegasus al Congrés, i PSOE, PP, Vox i Cs la van tombar. El 2025 van impulsar la del Parlament.

    Fonts: Público, 3-5-2022 · NacióDigital, 8-7-2025

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt en desacord

    L’11-10-2018 el Parlament va aprovar una resolució dels Comuns que reprovava el rei i demanava abolir la monarquia. El 2020 proposaven un referèndum entre monarquia i república.

    Fonts: 3Cat, 11-10-2018 · 3Cat, 7-8-2020

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: Molt d’acord

    El desembre del 2023 el Congrés va admetre a tràmit la llei de Sumar per despenalitzar les injúries a la Corona. El 15-6-2026 Sumar en va pactar l’impuls amb el PSOE.

    Fonts: NacióDigital, 15-6-2026

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: Molt en desacord

    El gener del 2019 Colau es va pronunciar contra el judici de l’1-O per basar-se en «acusacions infundades i desproporcionades». El 30-5-2024 Sumar va votar a favor de la llei d’amnistia.

    Fonts: NacióDigital, 11-1-2019 · Maldita, 30-5-2024

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: Molt d’acord

    El 22-7-2025 Sumar va presentar al·legacions a la llei d’informació classificada del govern espanyol: considera excessius els terminis de desclassificació i en vol de molt més curts.

    Fonts: Público, 22-7-2025

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 0

    Sumar, amb els Comuns, governa amb el PSOE des del 2023. El 29-9-2023 van votar al Parlament contra una resolució per l’autodeterminació que demanava no investir cap govern espanyol que no es comprometés a treballar per un referèndum. El 9-10-2025 en van votar un a favor, però sense lligar-lo a res. Defensen el referèndum quan no costa res.

    Fonts: Vozpópuli, 29-9-2023 · NacióDigital, 9-10-2025

PP

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Molt en desacord

    El 20-12-2022 Feijóo va proposar tornar a fer delicte el referèndum il·legal. El 3-1-2024 el PP ho va portar al Congrés en una esmena a la totalitat contra la llei d’amnistia.

    Fonts: Noticias de Navarra, 20-12-2022 · elDiario.es, 3-1-2024

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: En desacord

    El 3-1-2024 va proposar al Congrés dissoldre les organitzacions que promoguin referèndums d’autodeterminació. El 21-11-2023 s’havia oposat al Senat a la moció de Vox per il·legalitzar ERC i Junts.

    Fonts: elDiario.es, 3-1-2024 · Deia, 21-11-2023

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2006, 99 diputats del PP van recórrer l’Estatut al Constitucional, que el 2010 en va anul·lar articles. El 2026 el TC va admetre el seu recurs contra la llei catalana del lloguer de temporada.

    Fonts: BOE (STC 31/2010), 16-7-2010 · Idealista, 15-6-2026

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2006 va dur al Congrés quatre milions de signatures perquè tot Espanya votés l’Estatut. El 2017 el Govern Rajoy (PP) va aplicar l’article 155 per cessar el Govern català.

    Fonts: Público, 15-9-2017 · BOE, 27-10-2017

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: D’acord

    El 2024 els presidents autonòmics del PP van rebutjar «excluir a Cataluña de la caja común». El 2026 Feijóo va dir que el problema «no són els ingressos, és la gestió».

    Fonts: elDiario.es, 26-8-2024 · NacióDigital, 29-9-2026

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: En desacord

    El 4-2-2026 va reprovar al Senat el ministre Puente pel «caos» ferroviari i en va exigir la dimissió. El 2025 va demanar al Parlament aturar el traspàs de Rodalies a la Generalitat.

    Fonts: El Debate, 4-2-2026 · 3Cat, 25-3-2025

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: D’acord

    El 2006 va recórrer la clàusula d’inversions de l’Estatut, un «privilegio económico» segons el recurs. El 28-4-2026 va votar contra el consorci d’inversions a Catalunya.

    Fonts: BOE (STC 31/2010), 16-7-2010 · Diari de Tarragona, 28-4-2026

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: Molt en desacord

    S’oposa al finançament singular pactat per PSC i ERC: el 26-8-2024 els seus presidents autonòmics van signar un manifest contra la «independencia fiscal» de Catalunya.

    Fonts: Valencia Plaza, 26-8-2024 · elDiario.es, 26-8-2024

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: Molt d’acord

    El 7-2-2024 va votar al Senat la moció que demanava acabar el corredor mediterrani el 2025, amb una esmena seva sobre els retards en altres comunitats.

    Fonts: Valencia Plaza (Europa Press), 7-2-2024

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2019 Andalusia (PP) va bonificar el 99% de l’impost de successions. El 2022 Moreno va suprimir el de patrimoni i va dir als empresaris catalans: «aquí está su tierra».

    Fonts: Público, 20-9-2022 · El Independiente, 1-4-2019

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: En desacord

    El 2023 el Govern balear del PP va treure el requisit de català per treballar a la sanitat pública i el va deixar com a mèrit. Ho considerava un «elemento disuasorio».

    Fonts: 3Cat, 28-8-2023 · Público, 28-8-2023

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: Sense opinió

    El 2022 es va abstenir al Senat en la llei audiovisual, que reserva a les plataformes un 6% del catàleg en llengües cooficials. No hem trobat cap altra posició seva.

    Fonts: Newtral, 22-6-2022

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: D’acord

    El PP va admetre que Feijóo havia trucat a governs afins perquè no donessin suport a l’oficialitat del català a la UE. El 2026 el ministre Albares l’acusa de frenar-la.

    Fonts: NacióDigital, 16-8-2026 · NacióDigital, 16-9-2026

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: En desacord

    El 30-4-2026 el Parlament va demanar que el català sigui «requisito y no un mérito» a la justícia. Hi van donar suport tots els grups excepte PP i Vox.

    Fonts: Diari de Tarragona (ACN), 30-4-2026

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: D’acord

    El 19-10-2026 Feijóo va prometre un «bilingüisme cordial» a l’escola catalana i reforçar el castellà a tot l’Estat.

    Fonts: NacióDigital, 19-10-2026

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Molt en desacord

    Va recórrer al Constitucional la llei catalana del 2020 que limitava el lloguer, i el TC la va retallar el 2022. El 18-12-2025 va votar contra limitar el lloguer de temporada al Parlament.

    Fonts: 3Cat, 12-3-2022 · NacióDigital, 18-12-2025

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: D’acord

    Feijóo el va sostenir: el 3-3-2025 va dir que Mazón havia «unido su futuro político a la reconstrucción». Quan va dimitir (3-11-2025), ho va qualificar de «decisió correcta».

    Fonts: Maldita, 3-11-2025 · 3Cat, 3-11-2025

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: Molt en desacord

    El 8-9-2026 la portaveu del PP Lorena Roldán va criticar que no se sàpiga «qui va donar l’ordre d’excloure determinats alumnes i qui va donar l’ordre de tapar els fets».

    Fonts: 3Cat, 8-9-2026 · NacióDigital, 23-9-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: Molt en desacord

    El 13-5-2026 va votar al Senat contra la moció d’ERC per un salari mínim català d’uns 1.460 €. El senador Milián: «La prosperidad no se decreta desde un boletín oficial».

    Fonts: Demòcrata, 13-5-2026 · Europa Press (Bolsamanía), 13-5-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: En desacord

    El 3-5-2022 va votar, amb PSOE, Vox i Cs, contra crear al Congrés una comissió d’investigació sobre l’espionatge amb Pegasus.

    Fonts: El Salto, 3-5-2022

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt d’acord

    Feijóo es declara «absoluto defensor de la monarquía parlamentaria» (2022) i el 2026 va acusar el govern espanyol d’un «programa destituyente» contra la Corona.

    Fonts: Que.es, 6-4-2022 · ESdiario, 18-8-2026

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: Molt en desacord

    El 25-5-2022 va votar al Senat contra despenalitzar les injúries a la Corona. Al Congrés, va proposar deixar aquests delictes tal com estan.

    Fonts: Noticias de Navarra, 25-5-2022 · Noticias de Navarra, 25-9-2022

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: D’acord

    El 20-12-2022 Feijóo va proposar mantenir el delicte de sedició. El 3-1-2024 el PP va presentar una esmena a la totalitat contra la llei d’amnistia.

    Fonts: Noticias de Navarra, 20-12-2022 · elDiario.es, 3-1-2024

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: Sense opinió

    No hem trobat cap posició clara.

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 0

    No promet res a Catalunya, i ho compleix.

Vox

Territori

  • Vols poder decidir el futur de Catalunya votant, sense que t’ho decideixin a Madrid?

    Respondria: Molt en desacord

    El programa del 2023 vol fer delicte el «referéndum ilegal». El 29-9-2023 va votar al Parlament contra la resolució que reclamava les condicions per a un referèndum.

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023 · Parlament de Catalunya, 29-9-2023

  • Vols poder votar el partit que vulguis sense que te l’il·legalitzin?

    Respondria: Molt en desacord

    El programa del 2023 proposa la «ilegalización de los partidos […] que persigan la destrucción de la unidad territorial». El 2019 l’Assemblea de Madrid ho va aprovar amb PP i Cs.

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023 · Público, 7-11-2019

  • Et sembla bé que dotze jutges de Madrid puguin esborrar el que vota el Parlament que tu has triat?

    Respondria: Molt d’acord

    El programa del 2023 vol limitar «todo lo posible» el poder legislatiu de les autonomies. El 2022 va demanar al Constitucional anul·lar un decret català sobre llengua a l’escola.

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023 · Tribunal Constitucional, 16-11-2022

  • Et sembla bé que el teu dia a dia es decideixi a 600 quilòmetres, per gent que fa campanya en contra teu?

    Respondria: Molt d’acord

    El programa del 2023 vol treure a les autonomies educació, sanitat, seguretat i justícia, i suspendre l’autonomia a qui la usi per «atentar contra la unidad de España».

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023 · VilaWeb, 4-5-2024

Diners

  • Et sembla bé que cada any marxin 21.000 milions dels teus impostos cap a Madrid i no tornin?

    Respondria: Molt d’acord

    El 23-4-2024 va votar al Congrés contra una moció d’ERC per un finançament singular. El programa del 2023 vol suprimir els «privilegios legales y fiscales» territorials.

    Fonts: Congrés, dades de la votació, 23-4-2024 · El Nacional, 7-7-2023

  • Et sembla bé que arribar tard a la feina per culpa de Rodalies sigui el normal?

    Respondria: En desacord

    El 12-2-2026 va votar al Parlament per demanar la dimissió de la consellera Paneque i del ministre Puente per la crisi de Rodalies.

    Fonts: Parlament de Catalunya, 12-2-2026

  • Et sembla bé que l’Estat et prometi inversions cada any, en faci menys de la meitat, i a Madrid el doble del promès?

    Respondria: En desacord

    El 17-7-2025 va votar al Parlament reprovar el Govern per no reclamar a l’Estat les inversions pendents. El 28-4-2026 va votar al Congrés contra un consorci d’inversions Estat-Generalitat.

    Fonts: Parlament de Catalunya, 17-7-2025 · Congrés, dades de la votació, 28-4-2026

  • Vols que l’IRPF el reculli la Generalitat el 2026, com el PSC va prometre i ja ha incomplert?

    Respondria: Molt en desacord

    L’1-10-2025 va votar al Parlament contra el decret que prepara l’Agència Tributària de Catalunya per al finançament singular i l’IRPF. El 23-4-2024 va votar al Congrés contra el finançament singular.

    Fonts: Parlament de Catalunya, 1-10-2025 · Congrés, dades de la votació, 23-4-2024

  • Vols arribar a València en tren abans de jubilar-te?

    Respondria: Sense opinió

    El 23-10-2024 Vox va posar 33 dels 34 vots en contra d’una moció de Junts al Congrés per un corredor mediterrani de mercaderies separat de Rodalies. El PP hi va votar a favor.

    Fonts: Congrés, dades de la votació, 23-10-2024

  • Et sembla bé pagar les rebaixes d’impostos d’Andalusia i que, a sobre, convidin les teves empreses a marxar-hi?

    Respondria: D’acord

    El 22-12-2023 va registrar al Congrés una llei per suprimir l’impost de successions i donacions. El 23-4-2024 hi va votar contra un finançament singular per a Catalunya.

    Fonts: Congrés dels Diputats, 22-12-2023 · Congrés, dades de la votació, 23-4-2024

Llengua

  • Vols que a l’hospital et puguin atendre en català sense haver-ho de demanar per favor?

    Respondria: Molt en desacord

    El 2023 va pactar amb el PP treure el requisit de català per treballar a la sanitat pública balear (ara és un mèrit). El programa català del 2024 vol eliminar l’exigència del C1 per ser funcionari.

    Fonts: 3Cat, 28-8-2023 · VilaWeb, 4-5-2024

  • Vols que les plataformes t’ofereixin les sèries en català, com fan amb el castellà, sense suplicar-ho?

    Respondria: Molt en desacord

    El programa del 2023 proposa tancar TV3 i la resta de televisions autonòmiques, que considera «altavoces del odio a España».

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023

  • Et sembla normal que el maltès sigui oficial a la UE i el català no?

    Respondria: Molt d’acord

    El 21-9-2026, el portaveu de Vox al Parlament, Joan Garriga, va expressar l’oposició del partit a l’oficialitat del català a la UE: «no es una prioridad».

    Fonts: Diari de Tarragona, 21-9-2026

  • Vols que el jutge que et jutja entengui la llengua en què parles?

    Respondria: Molt en desacord

    El programa català del 2024 vol treure l’exigència del C1 de català per ser funcionari (llevat dels professors de català) i començar a retornar la justícia a l’Estat.

    Fonts: VilaWeb, 4-5-2024

  • Et sembla bé que un tribunal, i no el Parlament que has votat, decideixi en quina llengua aprenen els teus fills?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2022 va denunciar el conseller d’Educació per no aplicar el 25% de castellà (la Fiscalia ho va arxivar) i va recórrer al Constitucional el decret català que l’esquivava; el TC no el va admetre.

    Fonts: El Nacional, 21-7-2022 · Tribunal Constitucional, 16-11-2022

Social i habitatge

  • Vols que el Parlament pugui limitar el preu del lloguer sense que el Constitucional l’hi tombi?

    Respondria: Molt en desacord

    El 26-2-2025 va votar al Parlament contra el decret de contenció de lloguers. El 2-10-2026 va tombar al Congrés, amb PP i Junts, els decrets que blindaven el topall als lloguers de temporada.

    Fonts: Parlament de Catalunya, 26-2-2025 · NacióDigital, 2-10-2026

  • Et sembla bé un president que, el dia de la DANA, es passa quatre hores dinant i bevent vi per oferir, a dit, la televisió pública a una periodista?

    Respondria: D’acord

    El 28-5-2025, set mesos després de la DANA, va aprovar amb el PP els pressupostos de Mazón a les Corts. El 13-3-2025 va votar al Congrés contra una comissió d’investigació sobre la gestió de la DANA.

    Fonts: À Punt, 28-5-2025 · Congrés, dades de la votació, 13-3-2025

  • Et sembla bé que el Govern del PSC hagi amagat tants alumnes a PISA que l’OCDE ha deixat Catalunya fora de l’informe?

    Respondria: Molt en desacord

    El 23-9-2026, al Parlament, Ignacio Garriga va acusar Illa de mentir sobre PISA, va denunciar l’exclusió del 23% dels alumnes i ho va atribuir al fracàs del model de l’escola catalana.

    Fonts: Parlament de Catalunya, 23-9-2026

  • Vols un salari mínim pensat per al que costa viure aquí?

    Respondria: Molt en desacord

    El 13-5-2026 va votar al Senat, amb PP, PSOE i UPN, contra la moció d’ERC per un salari mínim català d’uns 1.460 euros, el 60% del sou mitjà.

    Fonts: Demòcrata, 13-5-2026

Drets i llibertats

  • Vols que el teu mòbil només el remenis tu, i no el CNI?

    Respondria: Molt en desacord

    El 3-5-2022 va votar al Congrés, amb PSOE, PP i Cs, contra una comissió d’investigació sobre l’espionatge amb Pegasus. El 23-11-2022 va votar al Parlament contra portar el cas al Parlament Europeu.

    Fonts: 3Cat, 3-5-2022 · Parlament de Catalunya, 23-11-2022

  • Vols continuar pagant un rei que ningú ha votat?

    Respondria: Molt d’acord

    El 2020 el secretari general, Ortega Smith, va dir que defensarien la monarquia «hasta la última gota de sangre». El programa del 2023 en vol la màxima protecció jurídica.

    Fonts: Europa Press, 19-9-2020 · El Nacional, 7-7-2023

  • Vols poder cantar contra el rei sense haver de fugir del país?

    Respondria: Molt en desacord

    El 19-12-2023 va votar al Congrés contra tramitar la reforma de Sumar que despenalitzava les injúries a la Corona, que el PSOE va deixar passar.

    Fonts: Congrés, dades de la votació, 19-12-2023 · 3Cat, 20-12-2023

  • Vols que una protesta pacífica es castigui amb nou anys de presó?

    Respondria: Molt d’acord

    Al judici del procés, Vox, com a acusació popular, va demanar 62 anys de presó per a Cuixart i Sànchez per rebel·lió i organització criminal. El Suprem els en va imposar nou per sedició.

    Fonts: 3Cat, 15-10-2019

  • Vols que els secrets d’Estat tinguin data de caducitat?

    Respondria: Molt en desacord

    El 27-2-2024 va votar al Congrés contra tramitar la reforma del PNB de la llei de secrets oficials del 1968. El 2020 va ser l’únic grup contrari a la reforma, que fixava terminis per desclassificar.

    Fonts: Congrés, dades de la votació, 27-2-2024 · Europa Press, 23-6-2020

Compleix amb Catalunya

  • La nostra opinió: 0

    Promet il·legalitzar els partits independentistes. De moment, no ho ha pogut complir.

    Fonts: El Nacional, 7-7-2023